رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا

پست های پیشنهاد شده

سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی‌خان پلی است با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، که زیرنظر الله‌وردی‌خان اوندیلادزه و با معماری استاد حسین بنا اصفهانی [۱]بر رویزاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباسصفوی ساخته شده و جای برگزاری مراسم جشن آب‌پاشانو همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنهٔ اصفهان در دورهٔ صفویه بوده‌ است. اندیشهٔ بنای سی‌وسه‌پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال پادشاهی شاه عباس یکم به وجود آمد و در سال ۱۰۱۱ هجری قمری، الله‌وردی‌خان اوندیلادزه گرجی، سردار مشهور او مأمور اتمام ساختمان پل گردید.[۲] در سفرنامه‌های سیاحان اروپایی آن دوران؛ به برگزاری این جشن اشاره‌هایی شده‌است. در این جشن که در ۱۳ تیرماه هر سال برگزار می‌شد مردم با پاشیدن آب و گلاب روی یک‌دیگر در این مراسم شرکت می‌کرده‌اند.[۳]ارامنهٔ جلفای اصفهان هم مراسم خاج شویان خود را در محدوده همین پل برگزار می‌کرده‌اند. این پل یکی از شاه‌کارهای معماری و پل‌سازی ایران محسوب می‌شود و از زیبایی و عظمت منحصر به فردی برخودار است

si_se_pol_min.jpg

خوب بچه ها برای این ماه سی و سه پلو در نظر گرفتیم 

مثل دفعه قبل عکس ، نظر ،انتقاد ، توضیحو... بگید 

سپاسگزارم ❤

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خیلی مکان قشنگیه 

من که کلا فضا های تاریخی و این چنینی رو دوست دارم اما سی و سه پل از نزدیک یه نمای خاصی داره 

وقتی از بالا وایمیسی و نگاه میکنی یه عظمت و شکوهی داره که ناخودآگاه حس شعف رو در آدم به وجود میاره

مثلا فکر کنید چند هزار سال پیش یه همچین بنایی رو ساختن ولی هنوز به لطف خدا سر پاست و ما میتونیم ازش لذت ببریم

یه خاطره ی با حال هم من از سی و سه پل دارم

سوم دبیرستان که بودم ما رو بردن اردو اصفهان دیگه سی و سه پل هم رفتیم. بعد دقیق یادم نیست پل چندمی بودیم که برای عبور از آب هیچ راهی نبود یعنی باید می رفتیم توی رودخونه که بتونیم از زیر پل رد بشیم. پنج شیش نفر بودیم سه تامون رد شدن من و دو نفر دیگه داشتیم رد می شدیم چند تا پسر مریض پریدن توی آب شروع کردن رومون آب ریختن😐 نصف تایم اردو رو ما بالای پل نشستیم زیر آفتاب که خشک بشیم

اگه تا حالا اصفهان نرفتید حتما برید جاهای دیدنیِ زیادی داره که میتونه براتون خاطره انگیز باشه🤗

لینک به ارسال
افتخارات

024221e5-445b-47fe-bc17-23b138b659b7.jpg.3147c8dc91096556dc0e0cf5f837e868.jpg

1908467366_-------660x330.jpg.b369e358ac3f90af1f902535956e369b.jpg

20191213_191806.jpg.92df20bf993a10f85912b43ad66c1c12.jpg

❤❤🌹🌹❤❤

لینک به ارسال
افتخارات

در 2 ساعت قبل، the writer گفته است :

خیلی مکان قشنگیه 

من که کلا فضا های تاریخی و این چنینی رو دوست دارم اما سی و سه پل از نزدیک یه نمای خاصی داره 

وقتی از بالا وایمیسی و نگاه میکنی یه عظمت و شکوهی داره که ناخودآگاه حس شعف رو در آدم به وجود میاره

مثلا فکر کنید چند هزار سال پیش یه همچین بنایی رو ساختن ولی هنوز به لطف خدا سر پاست و ما میتونیم ازش لذت ببریم

یه خاطره ی با حال هم من از سی و سه پل دارم

سوم دبیرستان که بودم ما رو بردن اردو اصفهان دیگه سی و سه پل هم رفتیم. بعد دقیق یادم نیست پل چندمی بودیم که برای عبور از آب هیچ راهی نبود یعنی باید می رفتیم توی رودخونه که بتونیم از زیر پل رد بشیم. پنج شیش نفر بودیم سه تامون رد شدن من و دو نفر دیگه داشتیم رد می شدیم چند تا پسر مریض پریدن توی آب شروع کردن رومون آب ریختن😐 نصف تایم اردو رو ما بالای پل نشستیم زیر آفتاب که خشک بشیم

اگه تا حالا اصفهان نرفتید حتما برید جاهای دیدنیِ زیادی داره که میتونه براتون خاطره انگیز باشه🤗

مرسی از نقدت عزیزم

لینک به ارسال

در 2 ساعت قبل، the writer گفته است :

024221e5-445b-47fe-bc17-23b138b659b7.jpg.3147c8dc91096556dc0e0cf5f837e868.jpg

1908467366_-------660x330.jpg.b369e358ac3f90af1f902535956e369b.jpg

20191213_191806.jpg.92df20bf993a10f85912b43ad66c1c12.jpg

❤❤🌹🌹❤❤

خوشگلم اگه خودت گرفتی بفرست 

لینک به ارسال

ی عصر روز شلوغ برو اونجا،زندگی رو با تموم سلول هات حس میکنی...از اون بلای پل ب ادمای پایین پل،به بچه هایی ک دادن خودشون رو خیسس میکنن تو تابستون نگاه کن،غیر ممکنه لبخند نزنی

لینک به ارسال

در 31 دقیقه قبل، کیمیا گفته است :

ی عصر روز شلوغ برو اونجا،زندگی رو با تموم سلول هات حس میکنی...از اون بلای پل ب ادمای پایین پل،به بچه هایی ک دادن خودشون رو خیسس میکنن تو تابستون نگاه کن،غیر ممکنه لبخند نزنی

مرسی از نقد زیبات عزیزم

لینک به ارسال

تا حالا نرفتممممم😭😭😭😭

@رضا

لینک به ارسال
افتخارات

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...