رفتن به مطلب
انجمن نودهشتیا

Sorena

کاربر98iiA
 • تعداد ارسال ها

  10
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

اعتبار در سایت

35 Excellent😃😃😃😃

5 دنبال کننده

درباره Sorena

 • درجه
  💚
 • تاریخ تولد 6 اردیبهشت 1380

آخرین بازدید کنندگان نمایه

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمی شود.

 1. كليك بر روي هر چيز : باز نمودن فايل هاي ضميمه تنها نوع كليك بر روي موس نمي باشد كه مي تواند مشكلات امنيتي متعددي را براي كاربران ايجاد نمايد . كليك بر روي لينك موجود در يك نامه الكترونيكي و يا صفحه وب نيز مي تواند كاربران را به سمت يك وب سايت مخرب هدايت نمايد . در اين نوع سايت ها ، احتمال انجام هرگونه عمليات مخربي وجود خواهد داشت . پاك كردن هارد ديسك ، نصب يك backdoor كه به مهاجمان اين امكان را خواهد داد تا كنترل يك سيستم را بدست بگيرند ، نمونه هائي در اين زمينه مي باشد . كليك بر روي لينك هاي نامناسب ، مي تواند كاربران را به سمت يك وب سايت نامناسب نظير سايت هاي پرونوگرافي ، موزيك ها و يا نرم افزارهاي سرقت شده و ساير محتوياتي كه ممكن است براي كاربران مشكلاتي را به دنبال داشته باشد ، هدايت نمايد . قبل از كليك بر روي يك لينك ، مي بايست نسبت به عواقب آن فكر كرد و هرگز جذب پيام هاي اغواكننده نگرديد .
 2. كاربران كامپيوتر مي بايست صرفا" در مواردي كه انتظار دريافت يك email به همراه ضميمه مورد نظر را از يك منبع تائيد شده و در آن زمان خاص دارند ، اقدام به بازنمودن فايل هاي ضميمه نمايند . حتي در صورتي كه يك نامه الكترونيكي به همراه فايل ضميمه اي را دريافت مي نمائيد كه نسبت به هويت ارسال كننده آن هيچگونه ترديدي وجود ندارد ، اين احتمال وجود خواهد داشت كه آدرس فوق توسط مهاجمان جعل و يا توسط كامپيوتري آلوده به ويروس و بدون اطلاع صاحب آن ارسال شده باشد .
 3. پركردن فضاي ذخيره سازي هارد ديسك و تقسيم آن به بخش هاي مختلف (fragmentation) : يكي از نتايج نصب و uninstall كردن برنامه ها و يا اضافه و حذف داده ، fragmentation ديسك است . علت بروز مشكل فوق به ماهيت و روش ذخيره اطلاعات برمي گردد . در يك ديسك جديد ، از بخش هاي پيوسته و پشت سرهم ( موسوم به كلاستر ) در زمان ذخيره يك فايل استفاده مي گردد . در صورتي كه اقدام به حذف فايلي گردد كه پنج كلاستر را اشغال كرده است و در ادامه فايل جديدي را ايجاد نمائيم كه به هشت كلاستر جهت ذخيره شدن نياز داشته باشد ، پنج كلاستر اوليه به آن اختصاص داده شده و سه كلاستر ديگر از بخش ديگري بر روي ديسك به آن اختصاص داده مي شود . بدين ترتيب ، اطلاعات موجود در فايل در دو مكان متفاوت ذخيره مي گردند . در ادامه و به منظور دستيابي به فايل ، هدهاي هارد ديسك مي بايست با قرار گرفتن در مكان هاي مختلف اقدام به بازيابي اطلاعات يك فايل نمايند . بدين ترتيب ، سرعت دستيابي به فايل كاهش و در صورتي كه فايل اشاره شده مربوط به يك برنامه باشد ، سرعت آن برنامه نيز كاهش خواهد يافت . براي استفاده از برنامه disk defragmenter در ويندوز مي توان از مسير Programs | Accessories | System Tools برنامه را فعال و يا از ساير برنامه هاي موجود استفاده نمود . برنامه هاي فوق با سازماندهي مجدد فايل ها ، آنها را حتي المقدور در مكان هاي پشت سرهم قرار خواهند داد . بدين تريتب ، سرعت دستيابي به اطلاعات ذخيره شده بر روي هارد ديسك افزايش خواهد يافت .
 4. پركردن فضاي ذخيره سازي هارد ديسك و تقسيم آن به بخش هاي مختلف (fragmentation) : يكي از نتايج نصب و uninstall كردن برنامه ها و يا اضافه و حذف داده ، fragmentation ديسك است . علت بروز مشكل فوق به ماهيت و روش ذخيره اطلاعات برمي گردد . در يك ديسك جديد ، از بخش هاي پيوسته و پشت سرهم ( موسوم به كلاستر ) در زمان ذخيره يك فايل استفاده مي گردد . در صورتي كه اقدام به حذف فايلي گردد كه پنج كلاستر را اشغال كرده است و در ادامه فايل جديدي را ايجاد نمائيم كه به هشت كلاستر جهت ذخيره شدن نياز داشته باشد ، پنج كلاستر اوليه به آن اختصاص داده شده و سه كلاستر ديگر از بخش ديگري بر روي ديسك به آن اختصاص داده مي شود . بدين ترتيب ، اطلاعات موجود در فايل در دو مكان متفاوت ذخيره مي گردند . در ادامه و به منظور دستيابي به فايل ، هدهاي هارد ديسك مي بايست با قرار گرفتن در مكان هاي مختلف اقدام به بازيابي اطلاعات يك فايل نمايند . بدين ترتيب ، سرعت دستيابي به فايل كاهش و در صورتي كه فايل اشاره شده مربوط به يك برنامه باشد ، سرعت آن برنامه نيز كاهش خواهد يافت . براي استفاده از برنامه disk defragmenter در ويندوز مي توان از مسير Programs | Accessories | System Tools برنامه را فعال و يا از ساير برنامه هاي موجود استفاده نمود . برنامه هاي فوق با سازماندهي مجدد فايل ها ، آنها را حتي المقدور در مكان هاي پشت سرهم قرار خواهند داد . بدين تريتب ، سرعت دستيابي به اطلاعات ذخيره شده بر روي هارد ديسك افزايش خواهد يافت .
 5. نصب و uninstall برنامه هاي مختلف خصوصا" نسخه هاي beta : تعداد زيادي از كاربران كامپيوتر تمايل دارند كه از آخرين فن آوري ها و نرم افزارهاي موجود استفاده نمايند . اين گروه از كاربران، همواره اقدام به نصب نسخه هاي جديد نرم افزارها بر روي سيستم خود مي نمايند . نسخه هاي beta معمولا" رايگان مي باشند و اين فرصت را در اختيار كاربران علاقه مند قرار مي دهند كه قبل از ارائه نسخه نهائي كه اكثر كاربران با آن كار خواهند كرد ، با ويژگي ها و پتانسيل هاي آن آشنا شوند . همچنين ، امروزه مي توان نرم افزارهاي shareware و freeware متعددي را در اينترنت يافت كه كاربران علاقه مند و كنجكاو را ترغيب به دريافت و نصب آنان بر روي سيستم بدون توجه به مسائل امنيتي مي نمايد . به موازات افزايش تعداد نرم افزارهاي نصب شده و يا متعاقب آن uninstall كردن آنها ، احتمال بروز مشكلات متعددي براي كاربران وجود خواهد داشت . حتي در صورتي كه نرم افزارهاي اشاره شده قانوني باشند ، با نصب و uninstall آنها ، ممكن است براي ريجستري مشكل ايجاد گردد. چراكه تمامي برنامه هاي uninstall قادر به حذف تمامي تنظميات انجام شده در ريجستري نمي باشند. مشكل فوق ، در نهايت كند شدن سيستم را به دنبال خواهد داشت . پيشنهاد مي گردد ‌، صرفا" برنامه هائي را كه ضرورت استفاده واقعي از آنان احساس و از عملكرد آنان اطمينان حاصل شده است را بر روي سيستم نصب نمود. همچنين ، مي بايست تعداد دفعات نصب و uninstall نرم افزار را به حداقل مقدار ممكن رساند .
 6. قصور در اجراء و يا بهنگام سازي نرم افزارهاي آنتي ويروس و آنتي spyware : بدون شك ، برنامه هاي آنتي ويروس داراي يك نقش اساسي به منظور ايمن سازي يك كامپيوتر مي باشند . به دنبال نصب اينگونه نرم افزارها ممكن است كاربران با مشكلات خاصي در خصوص اجراي برخي برنامه هاي كامپيوتري مواجه و يا به منظور نگهداري و بهنگام سازي آنان هزينه هاي خاصي را متقبل شوند ، ولي مسائل فوق نمي تواند دلايل قانع كننده و منطقي به منظور عدم نصب و بهنگام سازي يك نرم افزار آنتي ويروس بر روي سيستم باشد . برنامه هاي مخرب كه نرم افزارهاي آنتي ويروس آنان را به عنوان ويروس ، تروجان و يا كرم ها تشخيص خواهند داد ، علاوه بر اين كه ممكن است مشكلات خاصي را براي يك سيستم ايجاد نمايند ، مي تواند يك شبكه كامپيوتري را نير با مشكلات عديده اي مواجه نموده و حتي باعث از كارافتادن سرويس هاي شبكه گردند . spyware ، نوع ديگري از تهديدات فزاينده در عصر حاضر مي باشند كه بر روي كامپيوتر كاربران و بدون آگاهي آنان نصب و اقدام به جمع آوري اطلاعات و ارسال آنان به يك مكان ديگر مي نمايند . برنامه هاي آنتي ويروس ، اغلب قادر به تشخيص و برخورد مناسب با اين نوع برنامه هاي مخرب نمي باشند ، بنابراين مي بايست از يك نرم افزار اختصاصي تشخيص spyware استفاده گردد .
 7. استفاده از اينترنت بدون فايروال : تعداد زيادي از كاربران ( خصوصا" كاربراني كه از طريق منزل به اينترنت متصل مي شوند ) ، كامپيوتر خود را به مودم متصل و بلافاصله از اينترنت استفاده مي نمايند ، بدون اين كه نسبت به اين موضوع آگاهي داشته باشند كه خود را در معرض چه تهديداتي قرار داده اند . هر كامپيوتر متصل به اينترنت مي بايست با بكارگيري فايروال ، حفاظت گردد . فايروال ، مي تواند بخشي درون مودم / روتر و يا يك دستگاه جداگانه باشد كه بين مودم /روتر و كامپيوتر قرار مي گيرد و يا يك نرم افزار خاص باشد كه بر روي كامپيوتر نصب مي گردد (نظير فايروال ارائه شده به همراه ويندوز XP ) . نصب يك فايروال به تنهائي كافي نبوده و مي بايست پيكربندي آن را با رعايت مسائل امنيتي انجام داد .
 8. براي حفاظت سسيستم در مقابل خرابي ناشي از نوسانات شديد جريان برق ، مي بايست از يك محافظ مناسب استفاده نمود . استفاده از ups ( برگرفته از Uninterruptible Power Supply ) در بسياري از موارد نسبت به دستگاه هاي محافظ ترجيح داده شود ،‌ چراكه اين نوع دستگاه ها داراي امكانات مناسبي مي باشند كه مي توان عليرغم قطع جريان برق همچنان از كامپيوتر استفاده و در صورت لزوم سيستم را بطور موفقيت آميز خاموش نمود
 9. اتصال كامپيوتر به برق بدون استفاده از يك سيستم حفاظتي به منظور كنترل نوسانات جريان برق : عدم رعايت اين موضوع مي تواند باعث صدمه فيزيكي به كامپيوتر و از بين رفتن داده موجود بر روي آن گردد . برخي از كاربران اين تصور را دارند كه صرفا" پس از بروز يك شوك الكتريكي قوي احتمال بروز مشكل براي سيستم وجود خواهد داشت . ضمن رد اين برداشت ، مي بايست به اين نكته اشاره گردد كه هر چيزي كه بتواند در سيگنال هاي الكتريكي وقفه اي را ايجاد و جريان برق را مجددا" از ابتدا آغاز نمايد ، مي تواند باعث سوزاندن قطعات كامپيوتر گردد . استفاده از برخي وسايل برقي ، خصوصا" دستگاه هائي‌ نظير سشوار و هيتر كه به ولتاژ بالائي نياز دارند ، مي تواند باعث ايجاد نوسانات شديد گردد . پس از قطع جريان برق و اتصال مجدد آن نيز ممكن است تا رسيدن به يك سطح ولتاژ مطلوب ، زماني بطول انجامد ( هر چند اندك ) و در همين فاصله ممكن است مشكلات خاصي براي برخي از دستگاه ها ايجاد گردد .
 10. بيشتر اين اشتباهات به مسائل امنيتي مربوط ميشود. نصب بي رويه نرم افزار خصوصأ نرم افزارهائي كه از طريق اينترنت دريافت مي گردد ، كليك بر روي دكمه OK در يك جعبه محاوره اي كه ممكن است باعث تغيير تنظيمات يك برنامه و در نهايت رفتار يك كامپيوتر و حتي در برخي موارد از كارافتادن سيستم گردد ،‌ نمونه هائي اندك در اين زمينه مي باشند. پيشنهاد ميکنم اين ترفند را حتما با دقت مطالعه بفرماييد چرا که ممکن است شما نيز اين اشتباهات را مرتکب شويد و خودتان بي خبر باشيد!
×
×
 • اضافه کردن...