رفتن به مطلب
MariShka

بررسی کتاب "من پس از تو"

پست های پیشنهاد شده

images?q=tbn:ANd9GcQcJUbsCIrnbt9DPO1ehb2pg6b81TOBa7mZZlZXyrnoMebrSooB4d7ca6d7cc224dc6e8e6f0686cad8cb44029df18_hq.jpg

توجه برای اونهایی که رمانو نخوندن و قصد خوندن این رمان رو دارن ، تاپیک تا حدی اسپویلره !

کتاب "من پس از تو" ، درواقع دومین کتاب مجموعه ی رمان من پیش از تو اثر جوجو مویز محسوب میشه که با ترجمه ی مریم مفتاحی در ایران به فروش رسید.

من پیش از تو موردیه که حتی اگر کتابش رو هم نخونده باشید فیلمش رو با بازی امیلیا کلارک دیدین و شاید بارها و بارها هم تعریف و یا نقدش رو شنیده باشین

داستان دختری به نام لوییزا بود که برای کاری شبیه به پرستاری وارد خانواده ی ثروتمند ترینور شد و قرار بود از پسر بداخلاق و کله شقشون که از گردن به پایین فلج بود مراقبت کنه و در واقع یک ارتباط دوستانه باهاش ایجاد کنه تا بهش انگیزه ی زندگی بده اما ورود لوییزا به این خانواده و آشنایی تازه و جذابش اونو تماما نسبت به روش زندگی روتین و خسته کننده ش هشیار میکنه و طی روند داستان و پایانش شاهد تغییر رویه ی زندگی لوییزا خواهیم بود  .... به همین دلیل اسم رمان "من پیش از تو" ست که درواقع به زندگی تقریبا اشتباه لوییزا قبل از اشناییش با ویل ترینور  اشاره میکنه .

و اما رمان من پس از تو !

جریان زندگی به حالت اول برگشته ی لوییزاس با این فرق که فقدان غم انگیزی هم بهش اضافه شده ، هر روز با دیدن هرچیزی یاد گم شده ش میفته ، سردرگمه و با اینکه نمیخواست ولی همه چیز داره دوباره روتین و بی حالت میشه و همه این افسردگی جدیدی که به شخصیت لوییزا اضافه شده رو متوجه میشن و به روش میارن ، مسئله ی تلخ بعدی اینه که نامزد قبلی لوییزا که سر جریان اشنایی لوییزا با ویل ترینور ترکش کرده بود حالا ازدواج کرده و لوییزا هم از این جریان با خبر میشه ، خیلی احساس بدیه که نه تنها راه پس و پیش نداری بلکه توی یه بحرانی ام هستی و نامزد قبلیتم که بخاطر ویل و مشکلاتی که باهاش داشتی ازش جدا شدی حالا با خوشبختی داره برات خودنمایی میکنه .

من پس از تو به خوبی تمام این حالات رو به تصویر کشیده و باعث میشه ادم خودش رو جای شخصیت اصلی ببینه و ادمهای اطرافشو جای افراد داستان بذاره و متوجه بشه چقدر زندگیش به زندگی جدید لوییزا شبیهه !

یعنی تقریبا همه ی ما یه فقدان مشابه رو تجربه میکنیم وبعد هم ادمای گذشته مون که حالا میخوان بهمون ثابت کنن بدون ما هم خوشبختن میان خودی نشون بدن ، بعلاوه ی اینکه هیچی دیگه شبیه اون دوره ای که خودت رو بخاطر داشته ی دوست داشتنیت عوض کرده بودی نمیشه ، ینی حتی نتونستی خودت رو جمع و جور کنی یا اگر تونستی کاملا موقتی بوده !

بهرحال که جریان جدید زندگی لوییزا توی رمان من پس از تو به این شکل رو اعصاب باقی نمیمونه و دوباره یه سری اتفاقات پیش میاد که روندش رو عوض میکنن اما فقط از یه پستی به یه بلندی موقت و پستی بعدی منتقل میشه !! یه چیزی شبیه به زندگی خیلی از ماها .

با همه ی اینها میشه این رمان رو خیلی خیلی دوست داشت و میشه هم به شدت نقدش کرد و حتی ازش متنفر بود و دیده شده که خیلیا اصلا مورد علاقه شون نبوده و نقدهای بد و سنگینی داشتن !!

من فکر میکنم اصولا افرادی که تجربه ی نزدیک به تجربه ی لوییزا رو داشتن یا کلا برداشت های متفاوتی از رمان دارن این سبک رو میپسندن و تایید میکنن و افرادی هم که خیلی رمانتیک پسند نیستن یا روش زندگی خاصی رو قبول دارن به هیچ وجه از این رمان خوششون نمیاد و اونو کلیشه ای و بی محتوی به شمار میارن .               

• پسندیدم 2

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

من رمان من پیش از تو رو خوندم و خیلی ازش خوشم اومد. ولی هنوز من پس از تو رو نخوندم . یه سوالی... یه کتابی خانوم جوجو مویز نوشته بودن که راجع انقلاب فرانسه یه همچینی چیزی بود ، اسمشو می دونید ؟ 

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
در 2 دقیقه قبل، zhrw._.ms گفته است :

من رمان من پیش از تو رو خوندم و خیلی ازش خوشم اومد. ولی هنوز من پس از تو رو نخوندم . یه سوالی... یه کتابی خانوم جوجو مویز نوشته بودن که راجع انقلاب فرانسه یه همچینی چیزی بود ، اسمشو می دونید ؟ 

شاید منظورت دختری که رهایش کردی یا تنها در پاریس  باشه . من نخوندم نمیدونم

• پسندیدم 1
  • تشکر 1

لینک به ارسال
در هم اکنون، MariShka گفته است :

شاید منظورت دختری که رهایش کردی یا تنها در پاریس  باشه . من نخوندم نمیدونم

اها فک کنم دختری که رهایش کردی باشه ، مرسی.

• پسندیدم 2

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

انکی دروید